Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

ZABURZENIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ

Utworzono dnia 19.09.2016

Teoretyczne podstawy zaburzeń w przetwarzaniu informacji sensorycznej-integracji sensorycznej (SI)

Integracja sensoryczna pochodzi od łacińskiego słowa integratio i oznacza składanie całości. Integracja w układzie nerwowym polega na tym, ze komórka nerwowa (neuron) położona na danym piętrze układu zbiera i scala informacje z wielu neuronów leżących na niższym piętrze. Kolejno, na coraz wyższych piętrach, stopień integracji jest większy. Jednocześnie, zależnie od potrzeb, pewne cechy bodźców są uwypuklane (wzmacniane), a inne pomijane. Przykładowo w tej chwili piszę na komputerze, jednocześnie leci muzyka, stoi przede mną herbata-mój mózg potrafi wyselekcjonować to co najważniejsze czyli skupiam się na pisaniu na klawiaturze i czytaniu tekstu, muzyka jest w tle, ale nie odrywa mnie to od podstawowych czynności, tak samo jak pysznie pachnąca herbata, którą co jakiś czas popijam. Natomiast u osoby z zaburzeniami w przetwarzaniu informacji sensoryczne byłoby to raczej nie możliwe, nie potrafiłaby dokończyć głównej czynności, gdy obok są inne bodźce. Zatem integracja czynności zmysłowo-ruchowych to takie uporządkowanie wrażeń zmysłowych, aby mogły być wykorzystane w celowym działaniu. Zaburzenia w przetwarzaniu informacji sensorycznych dotyczą nieprawidłowości w zakresie przetwarzania bodźców w obrębie następujących systemów: czuciowego (dotykowego i proprioceptywnego), przedsionkowego, słuchowego, wzrokowego, węchowego i smakowego. Objawy dysfunkcji integracji sensorycznej najczęściej manifestują się:

  1. Wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce,
  2. Niewłaściwym poziomem uwagi,
  3. Obniżonym poziomem koordynacji ruchowej,
  4. Opóźnionym rozwojem mowy,
  5. Nieprawidłowym poziomem aktywności ruchowej,
  6. Trudnościami w zachowaniu.

Diagnozę zaburzeń w przetwarzaniu integracji sensorycznej można postawić u dzieci w normie intelektualnej po wykluczeniu niedosłuchu, niepełnosprawności intelektualnej, autyzmu, nadpobudliwości psychoruchowej, mózgowego porażeniem i innych wad w tym genetycznych (u tych osób zaburzenia integracji są wynikiem ich podstawowych jednostek chorobowych). Najlepszym źródłem informacji o dziecku są oczywiście jego rodzice, stąd podstawowym etapem diagnozy jest wywiad, który obejmuje okres rozwoju prenatalnego (płodowy), perinatalnego (okołoporodowy) i postnatalnego (po urodzeniowy), czas osiągania "kamieni milowych" w obszarze rozwoju ruchowego, poznawczego i mowy, stan zdrowia.
Proces diagnostyczny w wielu przypadkach trwa bardzo długo i trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż oprócz badań w poradni psychologiczno-pedagogicznej istotna jest również diagnostyka medyczna i to czasami u wielu specjalistów takich jak: neurolog, psychiatra, genetyk, laryngolog, ortopeda, okulista. A to wszystko, jak wiadomo wiąże się z czasem i często również z kwestiami finansowymi. Natomiast wracając do diagnozy  SI typowymi testami diagnostycznymi  są:

  • Kwestionariusz rozwoju sensoryczno-motorycznego (jest bazą do kolejnych testów i może być generalnie wykorzystany do dzieci w każdym wieku, daje pierwsze informacje, czy należy diagnozę pogłębiać o kolejne próby).
  • Kwestionariusz Obserwacji Klinicznej oceniających między innymi lateralizację, odruchy, napięcie mięśni, pracę gałek ocznych, poziom pobudzenia systemu przedsionkowego.
  • Południowo-Kalifornijskie Testy Integracji Sensorycznej, które oceniają między innymi: planowanie ruchu, praksje oralne, różnicowanie wrażeń dotykowych, naśladownictwo ruchowe, równowagę, koordynację wzrokowo-ruchową. W tym teście ograniczeniem jest wiek, wykonuje się go  u dzieci od 4r.ż do 8,11 r.ż.

W DRUGIM I TRZECIM TEŚCIE WAŻNA JEST WSPÓŁPRACA Z DZIECKIEM, POZIOM JEGO SKUPIENIA I NAŚLADOWNICTWA, DLATEGO CZASAMI UDAJE SIĘ WYKONAĆ TESTY PODCZAS DWÓCH SPOTKAŃ, A CZASAMI NIESTETY POTRZEBA WIĘCEJ CZASU, PO, TO ABY DIAGNOZA BYŁA JAK NAJBARDZIEJ RZETELNA I ZGODNA Z UMIEJĘTNOŚCIAMI I MOŻLIWOŚCIAMI DZIECKA.

W tym miejscu pragnę przedstawić listę zachowań, które mogą wskazywać na zaburzenia w przetwarzaniu informacji sensorycznej-oczywiście należy pamiętać, że jeżeli dziecko przejawia np. trzy zachowania z tej listy, to z całą pewnością nie będziemy mówić o zaburzeniach SI lecz o indywidualnych predyspozycjach dziecka. Natomiast, gdy około 50% zachowań występuje u Państwa pociechy to jest to wskazanie do wykonania diagnozy pogłębionej.

Można odpowiedzieć sobie, czy moje dziecko:

  1. Jest niespokojne, płaczliwe, ma kłopoty z zaśnięciem.
  2. Ma trudności z samodzielnym piciem, żuciem i przełykaniem pokarmów (preferuje dania papkowate).
  3. Źle toleruje wykonywanie przy nim czynności pielęgnacyjnych i higienicznych, takich jak: obcinanie włosów, paznokci, mycie twarzy, zębów, smarowanie kremem, czesanie, czyszczenie nosa, uszu itp.
  4. Wiele czynności samoobsługowych wykonuje z trudem, powoli, niezdarnie.
  5. Ma problemy z samodzielnym myciem się, ubieraniem, zwłaszcza zapinaniem guzików i sznurowaniem butów.
  6. Ma słabą równowagę: potyka się i upada częściej niż rówieśnicy, prawie zawsze ma jakiś siniak czy zadrapanie.
  7. Podczas dłuższego siedzenia ma trudności z utrzymaniem głowy w pozycji pionowej, podpiera ją ręką, kładzie się na stoliku itp.
  8. Jest nadruchliwe, nie może usiedzieć/ustać w jednym miejscu.
  9. Trudno się koncentruje, a łatwo rozprasza.
  10. Jest impulsywne, nadwrażliwe emocjonalnie, często się obraża.
  11. Bywa uparte, negatywistyczne.
  12. W porównaniu do innych dzieci czy wymogów sytuacji porusza się zbyt szybko lub za wolno.
  13. Nabywanie nowych umiejętności ruchowych sprawia mu trudność, np. jazda na rowerze, rzucanie i łapanie piłki, pływanie.
  14. Wchodząc/schodząc po schodach częściej niż inne dzieci trzyma się poręczy, niepewnie stawia nogi.
  15. Nieumyślnie wchodzi lub wpada na meble, ściany, inne dzieci.
  16. Niewłaściwie czy wręcz dziwacznie trzyma różne przedmioty codziennego użytku, np. nożyczki, sztućce czy przybory do pisania.
  17. Unika dziecięcego baraszkowania z rodzicami lub rodzeństwem.
  18. Uwielbia ruch, poszukuje go, dąży do niego. Jest stale w ruchu ? biega, podskakuje, często zmienia pozycję ciała.
  19. Przejawia duży lęk przed upadkiem lub wysokością, okazuje niepokój, gdy musi oderwać nogi od podłoża, np. wejść na wysokie schody, na drabinkę, usiąść na wysokim stołku.
  20. W nowym miejscu czuje się zagubione, potrzebuje sporo czasu by zdobyć orientację w otoczeniu,.
  21. Często myli stronę prawą i lewą, w obrębie własnego ciała oraz w otaczającej przestrzeni, podczas gier zespołowych zdarza się, że biegnie w innym kierunku niż jego drużyna, w inną stronę niż piłka, którą ma złapać, jest zdezorientowane, ma słabe wyczucie odległości.
  22. Nie ma dominacji jednej ręki.
  23. Ma trudności z czytaniem i pisaniem, częściej niż inne dzieci w jego wieku myli, odwraca znaki graficzne, ma trudności w przepisywaniu, przerysowywaniu z tablicy.
  24. Ma kłopoty z cięciem nożyczkami, rysowaniem po śladzie, kalkowaniem itp.
  25. Sprawia wrażenie słabego, szybko się męczy.
  26. Nie lubi karuzeli, huśtawki, lub przeciwnie - uwielbia to. Ma chorobę lokomocyjną.

Najczęściej spotykanymi zaburzeniami w przetwarzaniu informacji sensorycznej są: nadwrażliwość (obronność) dotykowa związana z wygórowaną reakcją na bodźce, nadwrażliwość oralna dotycząca okolic buzi, dyspraksja polegająca na trudnościach z zaplanowaniem i wykonaniem czynności ruchowych czy niepewność grawitacyjna, której cechą charakterystyczną jest lęk przed zmianą pozycji ciała. I tutaj prawidłowo zbudowany program terapeutyczny i praca z terapeutą integracji sensorycznej powinny wyhamowywać zachowania niepożądane, co przyczyni się zmiany zachowania u dziecka.

 

 

Marzena Dobek-Kłosińska

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny